Шановні колеги, повідомляємо Вам, що ми працємо в штатному режимі, як і в довоєнний час.
Зв’язатися з нами Ви можете за номерами : +380 (97) 228 99 77, +38 (050) 228 99 77

Законодавчі зміни у містобудуванні передбачають обов’язкову експертизу проектів

12.06.2017

Набрав чинності Закон, який регламентує зміни у галузі містобудування.

Закон № 1817-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності».

Зазначений Закон набрав чинності 10 червня 2017 року. Він має багатовекторну дію та спрямований, перш за все, на зміну існуючої системи дозволів у будівництві та приведення її у відповідність до європейських стандартів. Відтепер будівельна галузь буде працювати за новими правилами та нормами. Законом запроваджено перехід від триступеневої дозвільної системи (повідомлення, декларація, дозвіл) до двоступеневої (повідомлення та дозвіл на будівництво). Порядок оформлення дозвільних документів визначається відтепер не за категорією складності об'єкта будівництва, а за класом наслідків.

Скасовуються категорії складності об'єктів будівництва

Закон скасовує категорії складності об'єктів будівництва. Вони будуть оцінюватись тільки за класами наслідків (або відповідальності).

Клас наслідків будівель і споруд характеризує:

  • рівень потенційної небезпеки для життя або здоров'я людей, які можуть там перебувати (постійно або періодично) або які знаходитись зовні такого об'єкта,
  • рівень матеріальних чи соціальних втрат, при припиненні експлуатації об'єкта.

Визначення Класу наслідків

Клас наслідків визначається для кожного окремого об'єкта будь-якого призначення - будинку, будівлі, споруди, окремих їхніх частин. Це повинно робитись згідно із законодавством та відповідно до вимог діючих нормативних документів: будівельних норм, стандартів та правил.

Класи наслідків для будівельних об'єктів:

  • СС1 - незначні наслідки - належать об'єкти I та II категорій складності;
  • СС2 - середні наслідки - належать об'єкти III та IV категорій складності;
  • СС3 - значні наслідки - належать об'єкти V категорії складності.

Віднесення об'єкта будівництва до класу наслідків

  • Законом чітко визначено об'єкти, які не можуть бути віднесені до незначного класу наслідків та які обов'язково належать до значного класу.
  • Віднесення об'єкта будівництва до класу наслідків покладається на проектну організацію та погоджується із замовником.
  • Правильність такого віднесення перевіряється під час проведення експертизи проектів.

Нові правила будівництва об'єктів за класами наслідків представила ДАБІ

Державна архітектурно-будівельна інспекція (ДАБІ) роз'яснила нові правила в будівництві об'єктів за класами наслідків, схематично представивши основні законодавчі нововведення у містобудівній діяльності. Закон України №1817 містить чіткі, але складні для сприйняття та досить громіздкі юридичні конструкції. Тому представники ДАБІ виділили основні моменти і представили головні новації у вигляді презентації з малюнками та схемами.

детальніше

Обов'язкова експертиза та дозвіл на будівництво

Законом внесено ряд змін до деяких законодавчих актів у сфері містобудування, які передбачають заміну процедури реєстрації декларації та прийняття об'єктів в експлуатацію. Об'єкти незначного класу наслідків будуть будуватися на підставі повідомлення, середнього і значного (багатоквартирні житлові будинки, лікарні, школи, дитсадки, торговельно-розважальні комплекси – середнього; великі житлові комплекси, офісні центри, складні промислові споруди - значного класу) – виключно на підставі відповідного дозволу на будівництво.

Зверніть увагу!!! Проходження будівельної експертизи для об'єктів середніх на значних наслідків – є обов'язковим!

Все це повинно ліквідувати маніпуляції, які були раніше із декларативним принципом, та якими раніше користувалися недоброчесні забудовники. В свою чергу, органи контролю матимуть реальні механізми для виявлення незаконних забудов ще на початковому етапі.

У свою чергу, для нескладного будівництва нова процедура отримання дозволу на будівництво означає значне спрощення та дозволить уникати безпідставного повернення документів.

Окрім того, Законом визначено вичерпний перелік умов - вихідних даних для проектування будівельних об'єктів.

Як зауважив Олексій Кудрявцев, Голова Державної архітектурно-будівельної інспекції України, удосконалене містобудівне законодавство дозволить якісно по-новому вибудувати взаємовідносини між усіма учасниками – державою, крупними забудовниками та звичайними громадянами-інвесторами.

Відповідальність за законність будівництва

Законом впроваджується уніфікований акт перевірки та визначаються конкретні терміни усунення виявлених порушень. Крім того, він посилює відповідальність за законність будівництва – як з боку забудовника, так і з боку посадової особи, яка видала дозвіл. Для посадових осіб передбачено дисциплінарну, адміністративну та кримінальну відповідальність за незаконну видачу дозволів. Для будівельників-порушників містобудівного законодавства збільшуються розміри штрафів – по окремим пунктам майже вчетверо. Передусім, це стосується об'єктів середнього класу наслідків відповідальності. Сума штрафів збільшиться з 90 до 370 прожиткових мінімумів. Між тим, крім каральної функції Закон також передбачає потужні механізми захисту порядних забудовників та скорочення бюрократії під час отримання дозволів.

Нові законодавчі норми також впорядковують процедури видачі містобудівних умов та обмежень, яку здійснює місцева влада. Зокрема, чітко регламентовано перелік підстав, за яких забудовникам може бути надано відмову, а отже унеможливлюються випадки свавілля з боку чиновників та корупційна складова.

Новий Закон є фундаментом, який дозволить у майбутньому побудувати в Україні прозорий ринок нерухомості – без конфліктів, проблемних будівництв та афер.

Матеріали за темою: