Особливості будівельної експертизи проектів в Україні
Процес будівництва досить складний і вимагає особливого підходу. Але будь-які роботи здійснюються тільки після складання проекту. Всі документи, які готуються до початку будівництва, вважаються важливим фактором для подальшого здійснення робіт. Від них залежить, наскільки якісним і безпечним буде споруда.
Проектування охоплює весь процес зведення майбутньої будівлі. Під час його здійснення, закладається архітектурний вигляд споруди, враховується планування, фундамент і багато інших чинників. Правильно складена проектна документація на об'єкт будівництва на етапі підготовки - це гарантія безпеки майбутньої будівлі.
Особливості експертизи будівельної документації
Саме для повноцінного контролю за правильністю складання проекту проводиться експертиза будівельної документації. Їй приділяється особлива увага, адже тільки досвідчені фахівці зможуть виявити всі можливі помилки, вказати на необхідність доопрацювання, щоб в подальшому виключити порушення в процесі будівництва.
При проведені експертизи проектанаданий документ або пакет паперів ретельно розглядається фахівцями. Оцінка проекту і пошук порушень в ньому - процес дуже складний і вимагає великого досвіду і професійних знань.
Види експертизи проектів
Проектна документація може проходити:
- Державну експертизу - здійснюється спеціальним органом, уповноваженим на виконання подібних робіт.
- Недержавну експертизу - із залученням компанії, яка отримала офіційний дозвіл.
Але необхідно позначити один дуже важливий нюанс, чому необхідно віддавати будівельні документи на перевірку. Будівельна експертиза проектної документації є обов'язковою для певних категорій об'єктів (СС2 і СС3, об'єктів, які зводяться на територіях зі складними інженерно-геологічними умовами, які будуються з залученням бюджетних коштів, мають вплив на навколишнє середовище), а спроба ухилитися від неї призведе до дуже неприємних наслідків.
Кожен проект для такої категорії об'єктів повинен пройти оцінку перед тим, як компанія отримає офіційний дозвіл на будівництво. Якщо забудовник ухилився від експертизи, то дозволу він не отримає. Це означає, що його подальша діяльність по зведенню будівлі буде вважатися незаконною, що загрожує серйозними проблемами для компанії.
Раніше будівельно-проектна експертиза була дуже складним процесом, який проводився поетапно. Природно, це не давало повноцінно розвиватися сфері будівництва, адже для отримання заповітного дозволу на будівництво доводилося витрачати велику кількість часу і сил. Зараз цей процес істотно спростився, а обов'язки з проведення експертизи поділені між приватними компаніями і спеціалізованими державними органами.
У випадку недержавної будівельної експертизи достатньо звернутися в компанію, яка має дозвіл на проведення оцінки документації. Фахівці цих організацій можуть працювати на об'єктах, для яких не потрібно оцінка в державних органах. До таких компаній і відноситься наша "Перша Будівельна Експертиза".
Хто може бути замовником експертизи :
- замовник будівництва;
- проектувальник, якщо це передбачено договором на виконання проектно-вишукувальних робіт.
Документи, що подаються на експертизу.
До експертної організації для проведення експертизи замовник подає проект будівництва, оформлений відповідно до вимог державних стандартів, у паперовому та електронному вигляді. Між замовником експертизи та експертною організацією згідно із законодавством укладається договір на проведення експертизи.
Строки проведення експертизи проектів будівництва
- Експертиза проектної документації зазвичай займає від 15 до 30 календарних днів в залежності від технічної та технологічної складності об'єктів будівництва;
- Для об'єктів, що становлять підвищену небезпеку, щодо яких проводиться оцінка їх впливу на навколишнє природне середовище - до 90 календарних днів;
- Для об'єктів, що споруджуються на територіях із складними інженерно-геологічними та техногенними умовами - 15 календарних днів;
- Експертиза кошторисної частини проекту будівництва об'єктів - 15 календарних днів.
Експертний звіт або Експертний висновок
За результатами проведеної експертизи замовнику надається письмовий звіт, який містить інформацію про:
- дотримання вимог до міцності, надійності та довговічності будинків і споруд, їх експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, у тому числі до доступності осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення, санітарного і епідеміологічного благополуччя населення, охорони праці, екології, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, енергозбереження і енергоефективності, кошторисної частини проекту будівництва;
- допущення помилок, які можуть бути виправлені без коригування проекту будівництва, а також допущення помилок та недотримання зазначених вимог, що потребує коригування проекту будівництва.
Можливо, Вас зацікавить ще додаткова інформація з даної теми: