Шановні колеги, повідомляємо Вам, що ми працємо в штатному режимі, як і в довоєнний час.
Зв’язатися з нами Ви можете за номерами : +380 (97) 228 99 77, +38 (050) 228 99 77

Експертиза проектів будівництва в Україні: як вибрати експертну компанію

Вибір експертної компанії для експертизи проектів будівництва

В Україні працює безліч різноманітних проектних бюро і проектувальників-фрілансерів, які здійснюють свою діяльність з різним ступенем відповідальності. Це, в кінцевому підсумку, може відображатися і на якості розроблюваної ними будівельної документації.

На жаль, від помилок ніхто не застрахований, навіть найдосвідченіші фахівці. Як наслідок, будь-який проект будівництва, який би фахівець його не готував, вимагає додаткової перевірки. Тому, експертиза будівельної документації для певних категорій об'єктів (СС2, СС3) є обов'язковим етапом. Цей процес покладається на спеціальні експертні організації.

Особливості складання проектної документації в Україні

Сьогодні до проектів будівництва будівель і споруд висуваються особливо високі вимоги. Це обумовлено величезною кількістю чинників, включаючи технологічні вимоги до матеріалів, екологічні норми, складність інженерних мереж, інфраструктуру, міську архітектурну політику, смаки замовника і багато інших.

Варто звернути увагу на те, що продуктивність праці на об'єктах будівництва багаторазово підвищується при використанні програмних продуктів 3D-проектування, за допомогою яких проектований об'єкт моделюється в найдрібніших деталях. Проблем стає менше, якщо проектувальники вирішують їх за допомогою комп'ютера ще на етапі розробки проекту. На жаль, багато проектних компаній України працюють ще по-старому, використовуючи комп'ютер в якості кульмана. Як наслідок, може страждати якість такого проекту.

Незважаючи на накопичений раніше величезний досвід комплексного проектування будівель в Україні, епоха технологічного прориву і ринкових відносин вносить свої корективи. Європейський підхід до проектування суттєво випереджає наш, оскільки в своєму ринковому середовищі європейці встигли «перехворіти дитячими хворобами». В Україні ж склалися такі реалії, що без експертизи будівельної документації для певних категорій об'єктів ніяк не обійтися.

Вибір експертної компанії для експертизи проектів будівництва. На що звернути увагу?

 1. Посередництво на ринку експертних послуг.
  Радимо не звертатися до послуг посередників між замовником і експертною організацією. На ринку послуг експертизи проектів будівництва в Україні працюють не тільки експертні організації і компанії. Величезна кількість посередників намагаються «схопити свою частину торту». Це можуть бути як фізичні, так і юридичні особи. Останні найчастіше здійснюють свою діяльність під вивісками юридичних компаній. Основним видом їх діяльності є надання широкого спектру юридичних консалтингових послуг. І в штаті таких організацій ви навряд чи знайдете сертифікованого експерта в будівельній галузі. Найчастіше, все, що вони можуть надати замовнику - це прийняти проектні документи і передати їх в спеціалізовану експертну компанію для професійного аналізу та оцінки. Що стосується фізичних осіб, ми наполегливо рекомендуємо їх навіть не розглядати в якості підрядників. Слід пам'ятати, що на оцінці проектної документації не варто економити. Можливо, посередники і в змозі запропонувати хорошу ціну на експертизу, але ймовірність того, що вони її якісно можуть самостійно провести, дорівнює нулю. Крім того, і перші і другі навряд чи зможуть вам гарантувати певні терміни і дотримуватися їх.
 2. Система управління процесами експертизи будівельної документації.
  В багатьох експертних компаніях управління проектами полягає лише в розсилці електронних повідомлень за адресами учасників. Велику частину робочого часу експерти змушені витрачати на непотрібні речі через некоректно поставлені задачі. Часто дії співробітників не узгоджуються один з одним. Нерідко відсутня належна комунікація з замовниками. Тому вибираючи підрядника слід дізнатися про інструменти управління. Якщо вам готові продемонструвати тільки стікери на моніторі, проект буде практично некерованим. І вам не варто розраховувати на високу якість і певні терміни розгляду вашого проекту.
 3. Залучення фрілансерів для проведення експертизи
  Зазвичай, фрілансери залучаються невеликими організаціями. У більшості випадків, вони є досить компетентними спеціалістами, які мають відповідні сертифікати, і займаються експертизою на своєму основному (частіше в державному секторі) місці роботи. Проблема участі фрілансерів полягає не в їх кваліфікації (хоча і це не рідкість), а в підході до роботи. Буває, що вони прагнуть зробити свою роботу мінімальними зусиллями і отримати гонорар. Це може впливати на якість експертизи та терміни її проведення. Тому важливо, щоб в компанії, яка користується послугами аутсорсингу, була впроваджена система управління проектами.
 4. Система комунікації з замовником
  Недолік обміну інформацією між виконавцем і замовником може бути суттєвою проблемою при проведенні експертизи проектів. Завдання керівника експертної організації - створити умови, при яких всі учасники процесу будуть комфортно і плідно спілкуватися між собою. Якщо спілкування ведеться тільки на рівні керівників за допомогою офіційного листування, то експертиза може істотно затягуватися в часі. Особливо це характерно для державних експертних організацій. Вибирати слід тих підрядників, які дорожать своїми партнерами і своїм ім'ям.
 5. Гарантія якості і термінів проведення експертизи
  Експертні організації, яким не байдужа їхня репутація, підходять виважено і системно до процесу експертизи проектів будівництва. Сам процес організовується на високому рівні управління з певним таймингом і чітким розподілом завдань між експертами, з достатнім залученням різних фахівців і матеріально-технічного забезпечення. Це є запорукою високої якості та виконання термінів проведення експертизи. Важливо не тільки отримати заповітний бланк експертного висновку, а перш за все, підтвердити якість розробленого проекту, його відповідність нормам чинного законодавства, і бути впевненим, що при подачі документів до відповідних органів для отримання дозволу на будівництво не виникне непередбачених ситуацій з поверненням їх на доопрацювання.

Вибір експертної організації: погляд зсередини

Коментар директора ТОВ «Перша Будівельна Експертиза» Антона Пастушенкова.

Питання: Знаючи ситуацію зсередини, кому б Ви самі довірили проведення експертизи проекту будівництва вашого об'єкту?

Відповідь: «Вибір надійного підрядника - питання дуже важливе. Існує думка: «чим більше - тим краще». Це не завжди працює в експертній будівельній галузі. Для експертної компанії наявність великого штату співробітників, що працюють в одному офісі, не є обов'язковим і не гарантує виконання експертизи високої якості. Зараз складається така ситуація, що вартість оренди приміщень стає дедалі більшої, це, в свою чергу, може позначатися і на вартості послуг, адже виконавцю доводиться нести додаткові витрати. В даний час спостерігається наступна тенденція: в експертних організаціях працює основне ядро професіоналів, а додаткові роботи виконують фахівці на аутсорсингу, які мають відповідні сертифікати і з якими укладені договори. Тому оперативне управління експертами, залученими до проекту, є необхідним критерієм успішної експертної компанії. Замовникам раджу дізнатися якомога більше про компанію, її керівництво. Перевагою може бути впроваджена система управління процесами. Керівник повинен розбиратися в деталях процесу, а не бути тільки управлінцем. Важливо, щоб він мав освіту, досвід і можливість вникати в процеси та по-справжньому був захоплений ними. Відмінною характеристикою при виборі виконавця є список виконаних експертиз з позитивними відгуками замовників, а також завантаженість компанії та наявність постійних клієнтів. »

Надійність експертної організації підтверджується:

 • Наявністю офіційних документів компанії
 • Присутністю в переліку експертних організацій, які мають право на здійснення комплексної експертизи проектів будівництва, опублікованому на сайті Мінрегіонбуду України (www.minregion.gov.ua)
 • Наявністю офісу з достатньою кількістю штатних співробітників, забезпечених програмно-апаратними засобами
 • Впровадженою системою управління процесами експертизи;
 • Можливістю аналізу і оцінки проектної документації будівництва будь-якої складності, з будь-яких напрямків і по об'єктах будівництва в будь-яких регіонах України;
 • Досвідом і солідним переліком виконаних робіт;
 • Помірними цінами на послуги експертизи проектів.

Як обрати надійну компанію для експертизи проектів?

Формальні критерії відбору виконавця:

 • Перевірка документів компанії. Цей перший крок дозволить відсіяти фірми-одноденки, компанії, що знаходяться в процесі банкрутства, посередників, виявити факт відсутності необхідних ліцензій або іншої дозвільної документації. Але слід пам'ятати, що наявність необхідних документів не гарантує вам правильний вибір підрядника, якому можна довіритися.
 • Широкий спектр експертних послуг і наявність досвіду експертизи проектів будівництва об'єктів подібних вашому. Оцінка досвіду експертної компанії здійснюється на основі її портфоліо. Але набагато важливіше не те, що виконавець брав участь в експертизі проекту будівництва якогось гучного об'єкта, а то, наскільки добре він це зробив. Найбільш цінна інформація для замовника - це не перелік, а історія участі.
 • Візит в офіс експертної організації. Огляд офісу можливого партнера дає впевненість, що у компанії є людські та матеріально-технічні ресурси для виконання замовлення.

При виборі за формальними ознаками є ймовірність потрапити на надійного виконавця. Але експертні організації дуже часто прикрашають свою інформацію. Тому, щоб не помилитися, слід підійти більш ретельно і відповідально до пошуку підрядника.

За відгуками замовників експертизи проектів, основні збої в роботі відбуваються на рівні менеджменту. Саме рівень організації та система управління експертними роботами відрізняє професійного гравця експертного будівельного ринку від дилетанта. Крім формальних ознак ви повинні виявити рівень організації робіт у підрядника. Вирішити це завдання цілком реально, хоча воно на перший погляд не з простих.

Покрокова інструкція по вибору компанії для оцінки проекту.

Отже, при виборі експертної компанії слід дотримуватись кількох простих кроків:

 • Крок № 1. Ознайомтеся з документами компанії, перевірте наявність необхідних ліцензій та дозвільної документації.
 • Крок № 2. Відвідайте офіс. Зверніть увагу на його місце розташування, кількість співробітників, матеріально-технічне забезпечення.
 • Крок № 3. Ознайомтеся з виконаними роботами.
 • Крок № 4. Оцініть швидкість та якість відповідей на ваші запити. Задайте питання технічного характеру та оцініть швидкість підготовки відповіді та грамотність останнього. Важливо наскільки швидко і правильно підрядник відповідає, і, якщо на це йде багато часу, то, швидше за все, у підрядника немає своїх фахівців, не організовано на належному рівні управління або в компанії працюють незацікавлені або недисципліновані співробітники.
 • Крок № 5. Розпитайте про систему управління проектами. Уточніть, чи є в компанії керівник проектами, хто здійснює контроль за проведенням експертизи, чи розділена технічна і адміністративна частини робіт, чи є у кожного експерта план.
 • Крок № 6. Замовте розрахунок вартості та терміни експертизи проекту будівництва вашого об'єкта.
 • Крок № 7. Здійсніть пробне замовлення експертизи окремого розділу проекту. Ніщо так не скаже про ефективність виконавця, як його реальна робота з вами. Перші кроки дозволяють відсіяти більшість неефективних гравців ринку, але й це не дає повної впевненості. Запропонуйте майбутньому партнеру виконати пробну роботу. Бажано, щоб це не був складний, тривалий або витратний проект. Потрібно просто визначити підхід до реалізації вашого замовлення.

Вибір експертної організації треба робити не поспіхом. Витративши трохи часу на спілкування з потенційним підрядником, ви зможете потім заощадити на терміні експертизи та отриманні дозволу на будівництво.

Замовити оцінку проекту будівництва

Якщо хочете переконатися в якості виконання проектної документації вашого об'єкту будівництва, то слід замовити аналіз і оцінку її в «Першій Будівельній Експертизі»: це доступно та недовго - від 2 тижнів, в залежності від складності проекту.

Замовити безкоштовно розрахунок вартості експертизи

Зробити це можна абсолютно безкоштовно у відповідному розділі на сайті нашої компанії. Заповніть поля спеціальної онлайн-форми і натисніть на кнопку «відправити». Отримавши запит, наші фахівці в порядку черги звернень зв'яжуться з вами, уточнять всі деталі та підготують розрахунок вартості експертизи проекту будівництва вашого об'єкта.

ДУМКА ФАХІВЦІВ

Ми радимо ставитися відповідально до вибору виконавця послуг експертизи проектів. І перш, ніж зробити свій вибір, зайдіть на сайт Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (www.minregion.gov.ua) і подивіться на викладений там перелік експертних організацій, які мають право на здійснення комплексної експертизи проектів будівництва. Переконайтеся, що обрана вами організація знаходиться в цьому списку. Крім того, правильний вибір передбачає врахування інших моментів, серед яких: час присутності компанії на ринку, чисельність фахівців в штаті, портфоліо виконаних робіт, цінова політика фірми, поточне завантаження, терміни виконання замовлення і професіоналізм керівника та експертів компанії

Важлива інформація

Як виконується експертиза проектів будівництва

Як виконується експертиза проектної документації

Експертиза проводиться для визначення якості проектних рішень шляхом виявлення відхилень від вимог до міцності, надійності та довговічності будівель, їх безпеки та інженерного забезпечення. Увага в ході експертизи також приділяється і іншим питанням дотримання нормативів щодо проектування об'єктів будівництва

детальніше

Особливості будівельної експертизи

Особливості будівельної експертизи проектів будівництва

Всі документи, які готуються до початку будівництва, вважаються важливим фактором для подальшого здійснення робіт. Від них залежить, наскільки якісним і безпечним буде споруда. Проектування охоплює весь процес зведення майбутньої будівлі. Саме для повноцінного контролю за правильністю складання проекту проводиться експертиза

детальніше

Експертиза проектів будівництва в Україні: як вибрати експертну компанію

Як вибрати експертну компанію в Україні

Вибір експертної організації - дуже непростий і важливий процес. Ознайомтеся з порадами, які можуть допомогти вам у виборі підрядника. Поперше, переконайтесь, що обрана вами організація знаходиться в викладеному на сайті Мінрегіонбуду списку експертних організацій, які мають право на здійснення комплексної експертизи проектів будівництва

детальніше