Шановні колеги, повідомляємо Вам, що ми працємо в штатному режимі, як і в довоєнний час.
Зв’язатися з нами Ви можете за номерами : +380 (97) 228 99 77, +38 (050) 228 99 77

Круглий стіл "Перспективи будівельного ринку в 2018 році"

Будівельна галузь в Україні переживає масштабні зміни. Держава, бізнес і громадськість почали спільну працю над законами про легалізацію будівництва, сертифікацію будматеріалів, системи контролю і т.д. На порядку денному - закони про обов'язкове сертифікування продукції, реєстрації прав інвесторів і захист останніх від шахрайства на законодавчому рівні, а також нова концепція перевірок будівництв.

1 березня в конференц-холі IQ Business Center представники будівельної галузі країни зібралися на перший у 2018 році тематичний круглий стіл "Легітимність і Безпека будівельних об'єктів: недосконалість чинного законодавства та перспективи змін у 2018 році". Серед учасників були представники Комітету ВР з питань будівництва та житлово-комунального господарства, ДАБІ України, комунікаційна платформа Red Community, BRDO.

Перспективи будівельного ринку в 2018 році

Серед головних тем круглого столу - реформи будівельної галузі, законодавчі зміни, регламентування якості і ринковий нагляд, а також легітимність і безпека об'єктів будівництва.

Як заявив в ході зустрічі заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства Олександр Кодола, в законодавчій сфері головними досягненнями минулого року можна вважати законопроект №1817 про оформлення дозвільної документації та відповідальність девелоперів і органів контролю. Крім того, вагомим кроком у розвитку законодавства є прийняття Закону "Про енергетичну ефективність будівель"

Сьогодні відсутнє законодавство про якість будівництва та якість будівельних матеріалів. Найближчим часом планується розгляд законопроекту "Про основні вимоги до споруд", а також "Про умови розміщення на ринку будівельних матеріалів". Ці закони викликають багато питань і дискусій, але без них забезпечити якість будівництва неможливо. Готується для розгляду в другому читанні законопроект №6403 щодо планувальної документації. Розроблено та рекомендовано для розгляду Комітетом законопроект №7084 про реєстрацію прав на майбутні об'єкти нерухомого майна, який забезпечує права інвесторів і може убезпечити їх від шахрайства. Розроблено проект №7085 - він визначає процедури ліцензування адрес об'єктів будівництва. Законопроект №7266 - зміни в законодавство про регулювання містобудівної діяльності про передачу, припинення і тимчасового припинення повноважень органів містобудівного контролю. Планується завершення підготовки законопроектів про довгобуди, про доступне житло, вивчається доцільність підготовки законопроектів по будівельному контролю, розмежування відповідальності замовника, проектанта і генерального підрядника технічного нагляду ", - розповів Олександр Кодола.

Олексій Кудрявцев

За словами глави Держархбудінспекції України Олексія Кудрявцева, одним з найбільш знакових досягнень в будівельному законодавстві минулого року можна вважати скасування будівельних декларацій в рамках законопроекту №1817.

"Це дозволило в рази зменшити кількість нелегальних забудов. Декларації, якими зловживали непорядні забудовники, раз і назавжди пішли в минуле. У 2011 році разом з їх впровадженням законодавець хотів підштовхнути галузь до розвитку, але деякі забудовники це використовували в своїх цілях і почали користуватися "пропуском" в Законі - декларували триповерхові будинки, на місці яких будували "хмарочоси" на приватних ділянках. Зараз цього не існує ", - розповів Олексій Кудрявцев.

За його словами, до кінця березня Держархбудінспекція планує впровадити новелу в реєстрації об'єктів малого і середнього бізнесу (СС 1) - ліквідувати втручання посадової особи в їх реєстрацію.

"Також ми плануємо відійти від позапланових і планових перевірок і робити поетапний огляд виконання будівельних робіт. Наприклад, для об'єктів категорії СС2 - 2 етапи, для СС3 - 3 етапи. У разі виявлення порушень - не відразу виписувати штраф і зупиняти будівництво, а виписати рекомендації для їх усунення. Штрафні санкції повинні також відповідати типу об'єкта (суми поменше для СС1, більше - для СС3) ", - розповів Олексій Кудрявцев, який представив на заході бачення змін концепції держархбудконтролю. При цьому щоб приступити до наступного етапу будівництва, необхідно пройти перевірку попереднього на відповідність нормам і правилам.

При впровадженні змін, запропонованих в концепції, ДАБІ, за словами її голови, стає не "каральним" органом, а сприяє законному будівництву. Крім того, очікується, що результатом для громадян стануть впевненість в інвестиціях і якості будівництва, бізнес отримає зменшення фінансового навантаження і спрощення в питаннях містобудівної діяльності. А держава - системний моніторинг стану будівельних робіт і підвищення в рейтингу Doing Business.

Круглый стол

Керівник офісу "Будівництво" BRDO Олена Шуляк вважає, що сьогодні інституція ринкового нагляду за якістю будматеріалів не діє. Однак, чекати гучних законодавчих проривів в 2018 році не варто, незважаючи на те, що Україна взяла на себе зобов'язання до 2020 року привести своє профільне законодавство у відповідність з Регламентом Європейського союзу (ЄС) № 305/2011 за будівельними матеріалами.

У той же час, 1 січня в Україні перестала діяти обов'язкова сертифікація за системою УкрСЕПРО

"Коли законодавець приймав рішення скасувати цю обов'язкову сертифікацію, він розраховував на те, що в Україні вже до цього часу будуть імплементовані європейські норми, і буде діяти положення 305-го Європейського регламенту. Але цього не сталося. Сьогодні законопроекти №5171 "Про основні вимоги до споруд, а також основні умови розміщення на будівельному ринку" поки не розглядалися навіть у першому читанні. Вся продукція, що купується девелоперами не обов'язково сертифікована. Зараз центри сертифікації, які раніше проводили це обов'язково, сьогодні надають послуги добровільної сертифікації. Але у цих центрів сьогодні немає ніякої відповідальності, тому ризик приймає на себе тільки девелопер. ДАБІ України визначена як орган, який здійснює ринковий нагляд за будівельними виробами. У той же час, в законодавстві відсутнє тлумачення такого поняття, як "будівельний виріб". Також відсутній перелік продукції, за якої ДАБІ повинна вести нагляд", - розповіла Олена Шуляк.

Як прокоментував директор департаменту дозвільної документації компанії City One Development Олександр Дідик, запропонована концепція зміни контролю будівництва може сприяти розвитку цивілізованого ринку. Але є і ряд питань, які залишаються невирішеними.

"Є законодавчі ініціативи, які свідчать про скасування пайової участі і скасовують відповідну статтю в Законі про регулювання містобудівної діяльності, зокрема, про точках підключення до мереж поза межами земельної ділянки. Цього ні в якому разі не можна робити. Скасують цю статтю - девелопери залишаться без будівництв. Так, ніяка з енергопостачальних компаній не дасть точку підключення на кордоні. На жаль, навіть за чинним Генпланом ніхто нічого не підвів. Сумніваюся, що це буде зроблено по тому його варіанту, який готується до прийняття. Ми, забудовники, змушені будемо будувати мережу за свій рахунок, хоча це потрібно вирішити за допомогою плати за приєднання. До того ж, пайову участь та інженерні мережі - це різні речі, але якщо ми будемо будувати їх за свій рахунок, то пайову потрібно скасувати ", - розповів Олександр Дідик.

Використано материали з сайтів:

  • Строительный рынок 2018: борьба с фальсификатом, незаконными стройками, новая концепция проверок
  • www.kievvlast.com.ua
  • www.dabi.gov.ua

 

Важлива інформація

Як виконується експертиза проектів будівництва

Як виконується експертиза проектної документації

Експертиза проводиться для визначення якості проектних рішень шляхом виявлення відхилень від вимог до міцності, надійності та довговічності будівель, їх безпеки та інженерного забезпечення. Увага в ході експертизи також приділяється і іншим питанням дотримання нормативів щодо проектування об'єктів будівництва

детальніше

Особливості будівельної експертизи

Особливості будівельної експертизи проектів будівництва

Всі документи, які готуються до початку будівництва, вважаються важливим фактором для подальшого здійснення робіт. Від них залежить, наскільки якісним і безпечним буде споруда. Проектування охоплює весь процес зведення майбутньої будівлі. Саме для повноцінного контролю за правильністю складання проекту проводиться експертиза

детальніше

Експертиза проектів будівництва в Україні: як вибрати експертну компанію

Як вибрати експертну компанію в Україні

Вибір експертної організації - дуже непростий і важливий процес. Ознайомтеся з порадами, які можуть допомогти вам у виборі підрядника. Поперше, переконайтесь, що обрана вами організація знаходиться в викладеному на сайті Мінрегіонбуду списку експертних організацій, які мають право на здійснення комплексної експертизи проектів будівництва

детальніше