Корупція в будівництві: результати опитування учасників ринку
Корупція в будівництві: учасники ринку розповіли, як змінилася ситуація в галузі за останній рік
Більше половини учасників опитування не відзначають зниження рівня корупції в будівельній сфері, а серед найбільш корумпованих залишаються Державна архітектурно-будівельна інспекція України (до реформи) і органи, що утворилися в результаті реформування ДАБІ. Такі результати показало щорічне дослідження рівня корупції в будівельній галузі України, організоване бізнес-асоціацією «Український клуб нерухомості» (URE Club) за підтримки Конфедерації будівельників України (КБУ).
Дослідження рівня корупції в будівельній галузі України проводиться бізнес-асоціацією URE Club на регулярній основі з 2017 року. Опитування проходять у рамках антикорупційної ініціативи на ринку нерухомості. Методологія дослідження - анонімне опитування забудовників житлової та комерційної нерухомості, учасників бізнес-асоціації та компаній, що не входять в об'єднання, але підтримали ініціативу.
Корупція при отриманні погоджень і дозволів
Як і раніше, з проявами корупції гравцям ринку нерухомості найчастіше доводиться стикатися при отриманні погоджень і дозволів.
У Києві з такими ситуаціями в роботі зустрічалося 86,7% опитаних (у 2017 році ця цифра становила 82,6%, в 2019 опускалася до 58,3%), в регіонах - 80% (66,7% і 42% в 2017 і 2019 роки. відповідно).
Найчастіше, крім столиці (66,7% опитаних), корупційна складова в будівництві зустрічалася в Одесі (20%). Нагадаємо, що в 2019 році опитування показало серед лідерів антирейтингу Дніпро (стикалися 17% опитаних) і Харків (20%). Крім того, до рейтингу цього року потрапили Львів, Полтава, Київська область в цілому і окремо Бориспіль, а також Черкаси (по 6,7%).
Серед найбільш корумпованих органів держслужби - Державна архітектурно-будівельна інспекція України (до реформи) - 53,3% голосів, а також держоргани, що утворилися в результаті реформування ДАБІ - 26,7%. У минулому році Інспекцію в даному питанні вказали 80% респондентів.
Як правило, корупційну складову гравці ринку відзначали на рівні начальників управлінь - в нинішньому році такий варіант відповіді обрали 53,3% учасників дослідження (в 2019-му - 70%). Зате рівень директорів департаментів в нинішньому році вказали вже 20% (в 2019 - тільки 10%). Ще 13,3% зазначили, що стикаються з корупцією на всіх рівнях управління в держорганах, так чи інакше задіяних в процесі будівництва.
Найпоширенішою формою корупції залишається грошова винагорода - на це в 2020 році вказало 80% респондентів (для прикладу, в 2019-му - 91,7% - в 2017-му - 82,6%). Варіант відповіді «квадратні метри» позначили 13,3% опитаних (в 2019-му - 8,3%, а в 2017-му - 35%).
Зміни в рівні корупції: негативна динаміка за всіма факторами
Абсолютна більшість гравців ринку не бачать позитивну динаміку в розглянутій проблемі. 53% опитаних на питання «Чи відзначаєте ви зниження рівня корупції в роботі контролюючих органів за останній рік?» відповіли «точно ні» (такий варіант відповіді в 2019 вибрали 50%, в 2017 - 47,8%). Ще 26,7% респондентів вибрали варіант «скоріше ні, ніж так».
66,7% опитаних не бачать поліпшень на жодному з етапів будівництва, 53,3% - на жодному з рівнів працівників держорганів.
З позитивних трендів нинішнього року - 20% вказали на зниження рівня корупції на етапі вибору підрядника, 26,7% респондентів відзначили відмову від грошової винагороди (в цілому, як форми корупції).
З іншого боку, 60% взяли участь в опитуванні гравців ринку не відзначають (або скоріше не відзначають) і зростання рівня корупції в сфері будівництва. В 2019 думки з цього приводу розділилися: «Так, рівень підвищився» відповіли 50%, і «Скоріше ні» теж 50%.
Тим не менш, третина респондентів відзначила зростання рівня корупції на всіх етапах будівництва, а 46,7% - на всіх рівнях працівників контролюючих органів (серед варіантів були керівник управління, директор департаменту і фахівець). Як вже було сказано, особливо виділяється респондентами етап отримання дозволів і погоджень - 53,3% з них вказало, що саме на цьому етапі за останній рік відбулося зростання числа корупційних ситуацій (негативну тенденцію на даному етапі відзначали і в 2017, і в 2019 роках - 60,9% і 50% відповідей відповідно).
На питання, чи оцінюють самі гравці ринку рівень прозорості ведення бізнесу при виборі підрядних або партнерських організацій, «завжди» в 2020 році відповіли 26,7% (42% респондентів в 2019-му). Найпопулярнішим відповіддю став варіант «Часто» - так відповіли 40% опитаних. В цілому тут можна відзначити позитивну динаміку: у 2017-му році часто оцінювали фактор прозорості 17,4% гравців ринку, а в 2019-му - 25%.
Три тренда: гірше, ще гірше, але надія є
При аналізі динаміки ситуації в галузі з 2017 по 2020 рік можна побачити два різних, але однаково негативних патерни. Перший з них - явний тренд на підвищення, коли все більша кількість респондентів вказують на проблему, з якою вони стикаються. Це, наприклад, кількість учасників ринку, прямо називають Київ корупційно найнебезпечнішим регіоном (зростання майже на 22% за три роки). Все більше будівельників кажуть, що не бачать тренду на зниження рівня корупції в цілому, а також в розрізі рівнів працівників держорганів (+ 5,5% з кожного питання). Все більше гравців ринку бачить, навпаки, зростання корупції в роботі чиновників усіх рівнів (зростання в 38% за три роки) і т.д.
Інший вид динаміки - тимчасове зниження «з рецидивом» і навіть подальшим зростанням. Наприклад, так сталося з кількістю корупційних випадків на етапі отримання погоджень - спад в 2019-му році до 58,3% відповідей в 2019-му перейшов в зростання до 86,7% (це навіть більше, ніж було в 2017-му - 82 , 6%). Схожа ситуація в регіонах (66,7% три роки тому, 42% в минулому році, і знову зростання - до 80% в 2020-му). І якщо в 2017-му тільки 13% респондентів не бачили зростання корупції, то в 2019-му оптимістів була вже рівно половина. Але в нинішньому році - знову спад: до 40%.
Втім, незважаючи ні на що, надію вселяє третій тренд, що відзначається в, мабуть, головнішому питанні - чи очікують будівельники позитивних змін в наступному році? Таких в порівнянні з минулим роком стало більше - «поліпшення можливі» відповіли 46,7% респондентів (42% в минулому році). І хоча тих, хто в поліпшення не вірить, рівно стільки ж (46,7%), їх порівняно з 2019-ом все-таки стало менше (58% в 2019 році).
«Щорічне опитування учасників ринку нерухомості як лакмусовий папірець для галузі. Ми чуємо про боротьбу з корупцією, нам підносять реформи як панацею, але ситуація залишається без істотних змін. А галузь готова працювати без корупції, побори реально дістали і не просто роблять ринок непрозорим і «тільки для своїх», а й підвищують ризики для кінцевого споживача. Поки в ручному режимі будуть вводитися квадратні метри за квартири - при чому на найвищому рівні - ринок залишається сірим », - коментує CEO Українського клубу нерухомості (URE Club) Ольга Соловей.
Джерело: http://budport.com.ua/