Шановні колеги, повідомляємо Вам, що ми працємо в штатному режимі, як і в довоєнний час.
Зв’язатися з нами Ви можете за номерами : +380 (97) 228 99 77, +38 (050) 228 99 77

Корупція в будівництві: результати опитування учасників ринку

Корупція в будівництві: учасники ринку розповіли, як змінилася ситуація в галузі за останній рік

 

Більше половини учасників опитування не відзначають зниження рівня корупції в будівельній сфері, а серед найбільш корумпованих залишаються Державна архітектурно-будівельна інспекція України (до реформи) і органи, що утворилися в результаті реформування ДАБІ. Такі результати показало щорічне дослідження рівня корупції в будівельній галузі України, організоване бізнес-асоціацією «Український клуб нерухомості» (URE Club) за підтримки Конфедерації будівельників України (КБУ).

Дослідження рівня корупції в будівельній галузі України проводиться бізнес-асоціацією URE Club на регулярній основі з 2017 року. Опитування проходять у рамках антикорупційної ініціативи на ринку нерухомості. Методологія дослідження - анонімне опитування забудовників житлової та комерційної нерухомості, учасників бізнес-асоціації та компаній, що не входять в об'єднання, але підтримали ініціативу.

Корупція в будівництві при отриманні погоджень і дозволів

Корупція при отриманні погоджень і дозволів

Як і раніше, з проявами корупції гравцям ринку нерухомості найчастіше доводиться стикатися при отриманні погоджень і дозволів.

У Києві з такими ситуаціями в роботі зустрічалося 86,7% опитаних (у 2017 році ця цифра становила 82,6%, в 2019 опускалася до 58,3%), в регіонах - 80% (66,7% і 42% в 2017 і 2019 роки. відповідно).

Найчастіше, крім столиці (66,7% опитаних), корупційна складова в будівництві зустрічалася в Одесі (20%). Нагадаємо, що в 2019 році опитування показало серед лідерів антирейтингу Дніпро (стикалися 17% опитаних) і Харків (20%). Крім того, до рейтингу цього року потрапили Львів, Полтава, Київська область в цілому і окремо Бориспіль, а також Черкаси (по 6,7%).

Серед найбільш корумпованих органів держслужби - Державна архітектурно-будівельна інспекція України (до реформи) - 53,3% голосів, а також держоргани, що утворилися в результаті реформування ДАБІ - 26,7%. У минулому році Інспекцію в даному питанні вказали 80% респондентів.

Як правило, корупційну складову гравці ринку відзначали на рівні начальників управлінь - в нинішньому році такий варіант відповіді обрали 53,3% учасників дослідження (в 2019-му - 70%). Зате рівень директорів департаментів в нинішньому році вказали вже 20% (в 2019 - тільки 10%). Ще 13,3% зазначили, що стикаються з корупцією на всіх рівнях управління в держорганах, так чи інакше задіяних в процесі будівництва.

Найпоширенішою формою корупції залишається грошова винагорода - на це в 2020 році вказало 80% респондентів (для прикладу, в 2019-му - 91,7% - в 2017-му - 82,6%). Варіант відповіді «квадратні метри» позначили 13,3% опитаних (в 2019-му - 8,3%, а в 2017-му - 35%).

Зміни в рівні корупції: негативна динаміка за всіма факторами

Абсолютна більшість гравців ринку не бачать позитивну динаміку в розглянутій проблемі. 53% опитаних на питання «Чи відзначаєте ви зниження рівня корупції в роботі контролюючих органів за останній рік?» відповіли «точно ні» (такий варіант відповіді в 2019 вибрали 50%, в 2017 - 47,8%). Ще 26,7% респондентів вибрали варіант «скоріше ні, ніж так».

66,7% опитаних не бачать поліпшень на жодному з етапів будівництва, 53,3% - на жодному з рівнів працівників держорганів.

З позитивних трендів нинішнього року - 20% вказали на зниження рівня корупції на етапі вибору підрядника, 26,7% респондентів відзначили відмову від грошової винагороди (в цілому, як форми корупції).

З іншого боку, 60% взяли участь в опитуванні гравців ринку не відзначають (або скоріше не відзначають) і зростання рівня корупції в сфері будівництва. В 2019 думки з цього приводу розділилися: «Так, рівень підвищився» відповіли 50%, і «Скоріше ні» теж 50%.

Тим не менш, третина респондентів відзначила зростання рівня корупції на всіх етапах будівництва, а 46,7% - на всіх рівнях працівників контролюючих органів (серед варіантів були керівник управління, директор департаменту і фахівець). Як вже було сказано, особливо виділяється респондентами етап отримання дозволів і погоджень - 53,3% з них вказало, що саме на цьому етапі за останній рік відбулося зростання числа корупційних ситуацій (негативну тенденцію на даному етапі відзначали і в 2017, і в 2019 роках - 60,9% і 50% відповідей відповідно).

На питання, чи оцінюють самі гравці ринку рівень прозорості ведення бізнесу при виборі підрядних або партнерських організацій, «завжди» в 2020 році відповіли 26,7% (42% респондентів в 2019-му). Найпопулярнішим відповіддю став варіант «Часто» - так відповіли 40% опитаних. В цілому тут можна відзначити позитивну динаміку: у 2017-му році часто оцінювали фактор прозорості 17,4% гравців ринку, а в 2019-му - 25%.

Три тренда: гірше, ще гірше, але надія є

При аналізі динаміки ситуації в галузі з 2017 по 2020 рік можна побачити два різних, але однаково негативних патерни. Перший з них - явний тренд на підвищення, коли все більша кількість респондентів вказують на проблему, з якою вони стикаються. Це, наприклад, кількість учасників ринку, прямо називають Київ корупційно найнебезпечнішим регіоном (зростання майже на 22% за три роки). Все більше будівельників кажуть, що не бачать тренду на зниження рівня корупції в цілому, а також в розрізі рівнів працівників держорганів (+ 5,5% з кожного питання). Все більше гравців ринку бачить, навпаки, зростання корупції в роботі чиновників усіх рівнів (зростання в 38% за три роки) і т.д.

Інший вид динаміки - тимчасове зниження «з рецидивом» і навіть подальшим зростанням. Наприклад, так сталося з кількістю корупційних випадків на етапі отримання погоджень - спад в 2019-му році до 58,3% відповідей в 2019-му перейшов в зростання до 86,7% (це навіть більше, ніж було в 2017-му - 82 , 6%). Схожа ситуація в регіонах (66,7% три роки тому, 42% в минулому році, і знову зростання - до 80% в 2020-му). І якщо в 2017-му тільки 13% респондентів не бачили зростання корупції, то в 2019-му оптимістів була вже рівно половина. Але в нинішньому році - знову спад: до 40%.

Втім, незважаючи ні на що, надію вселяє третій тренд, що відзначається в, мабуть, головнішому питанні - чи очікують будівельники позитивних змін в наступному році? Таких в порівнянні з минулим роком стало більше - «поліпшення можливі» відповіли 46,7% респондентів (42% в минулому році). І хоча тих, хто в поліпшення не вірить, рівно стільки ж (46,7%), їх порівняно з 2019-ом все-таки стало менше (58% в 2019 році).

«Щорічне опитування учасників ринку нерухомості як лакмусовий папірець для галузі. Ми чуємо про боротьбу з корупцією, нам підносять реформи як панацею, але ситуація залишається без істотних змін. А галузь готова працювати без корупції, побори реально дістали і не просто роблять ринок непрозорим і «тільки для своїх», а й підвищують ризики для кінцевого споживача. Поки в ручному режимі будуть вводитися квадратні метри за квартири - при чому на найвищому рівні - ринок залишається сірим », - коментує CEO Українського клубу нерухомості (URE Club) Ольга Соловей.

Джерело: http://budport.com.ua/

Важлива інформація

Як виконується експертиза проектів будівництва

Як виконується експертиза проектної документації

Експертиза проводиться для визначення якості проектних рішень шляхом виявлення відхилень від вимог до міцності, надійності та довговічності будівель, їх безпеки та інженерного забезпечення. Увага в ході експертизи також приділяється і іншим питанням дотримання нормативів щодо проектування об'єктів будівництва

детальніше

Особливості будівельної експертизи

Особливості будівельної експертизи проектів будівництва

Всі документи, які готуються до початку будівництва, вважаються важливим фактором для подальшого здійснення робіт. Від них залежить, наскільки якісним і безпечним буде споруда. Проектування охоплює весь процес зведення майбутньої будівлі. Саме для повноцінного контролю за правильністю складання проекту проводиться експертиза

детальніше

Експертиза проектів будівництва в Україні: як вибрати експертну компанію

Як вибрати експертну компанію в Україні

Вибір експертної організації - дуже непростий і важливий процес. Ознайомтеся з порадами, які можуть допомогти вам у виборі підрядника. Поперше, переконайтесь, що обрана вами організація знаходиться в викладеному на сайті Мінрегіонбуду списку експертних організацій, які мають право на здійснення комплексної експертизи проектів будівництва

детальніше